Ma már javarészt különböző szintetikus töltetű párnákat és paplanokat használunk, de érdemes végigvenni honnan jutottunk el idáig.

Párnába toll – paplanba pehely
Az alváshoz kényelmes matrac, puha párna és meleg paplan szükséges. – felületesen igaznak tűnhet a kijelentés, ám mindhárom részletbe bele lehet kötni. A matracokkal korábban már foglalkoztam és ahogy nincs mindenki számára egyformán kényelmes matrac, úgy a párna sem elsősorban kényelmes kell legyen és a paplan sem feltétlen csak meleg.

Bár úgy tűnik kéz a kézben járnak, a párnák és takarók történelme nem egyidős. Az ősember életében még a túlélés volt a lényeg, amihez elsősorban táplálék kellett és például az, hogy télen ne fagyjon meg. Így az elejtett állatok húsát megette, szőrükkel pedig éjjel takarózott. A váll és a fej közötti 8-10 centis rés megtámasztása nem képezte részét a túlélésért folyatatott küzdelemnek, sok gondot nem is fordított a fej alátámasztására.
A kínaiaknál már nem a napi szintű túlélés volt a legfontosabb, így előtérbe kerülhettek olyan luxuscikkek, mint például a párna, igaz ők még kemény anyagokat, például fát és porcelánt használtak a fejük megtámasztására.

Aztán később, a haszonállatok elterjedésével állandóan került hús a család asztalára és mivel a paraszti világban nem pazaroltak (minden felhasználtak), a kacsák-libák tolla, vagy épp a bárányok gyapja adta magát mint paplan-párnatöltet. Ma pedig már ott tartunk, hogy a tengerből kihalászott PET palackokból is gyártanak paplantöltetet, de ne rohanjunk előre.
A párna és a paplangyártás titkai
A kedvcsináló, vagy bevezető után jöjjön a 12 perces extra látványos hogyan készül? videó, amiből kiderül például, hogy
- miért fontos részlet az, hogy a német feder szó egyszerre jelent rugót és tollat,
- miért melegít különösen jól a kaukázusi teve szőre,
- miért nem használható a tyúktoll párnába,
- melyik a világ legértékesebb pelyhe,
- miért ne mossuk az ágyneműt,
- milyen az ideális téli/nyári paplan,
- hány liba tolla kell egy párna megtöltéséhez.
Magyarország legnagyobb paplan és párnagyárában jártam Szeghalomban, a Billerbecknél.
Ha szereted a Hogyan készül? tartalmakat, kövess a Facebookon, az Instagramon és a Youtubeon is.
/A cikk és a videó a Billerbeck támogatásával készült./
Mi máig tollpárnát használunk
KedvelésKedvelés