- Mi a különbség a nektár és a virágpor között?
- Miért az akác a legnépszerűbb méztípus?
- Honnan tudom, hogy eredeti-e a méz?
- Nekünk készítik a mézet a méhek vagy maguknak?
- Mennyi marad nekik miután a méhész elveszi?
Ha a kérdések között van olyan, amire nem tudod a választ, érdemes tovább olvasni.

Virágpor, nektár, méz
A méhek a virágból virágport és nektárt is gyűjtenek és mindkettőt beviszik a kaptárba külön-külön. A mézet a nektárból készítik dehidratálással és saját anyagok hozzáadásával azért, mert a nektár önmagában nem lenne raktározható. A céljuk ugyanis az, hogy táplálékot tegyenek el a nehezebb időkre (télre). A virágport is a kaptárban, azon belül a lép sejtjeiben gyűjtik, ha a méz a szénhidrát, akkor a virágpor a fehérje.

Miért az akác?
Az akácméz azért olyan népszerű, mert Magyarországon nagy területen van akác, mert egyetlen virágból a méhecske sokkal több nektár tud kiszedni, mint más virágból és mert finom és keresett a méze.

Hogyan készül a vegyes virágméz?
Amikor a méhek által elérhető területen nincs nagy tömegben bőséges nektárt adó domináns virág, ami odvonzza a méheket (mint például az akác vagy hárs), akkor a méhek nagyon sokféle virágról gyűjtik a mézet.
Virágmézet pörget a méhész akkor is, amikor az egyvirágú mézeket nem veszi el közvetlenül a virágzás után és a következő virágokról gyűjtött mézzel keveredik a lépekben.
Tényleg jobb a fajtaméz, mint a vegyes virágméz?
Erre nem lehet egyértelmű igennel, vagy nemmel felelni, a lényeg inkább az, hogy a méz eredeti legyen. A méz ugyanis egy élő anyag, ami rengeteg aminosavat, enzimet és vitamint tartalmaz, a feldolgozott élelmiszereink között ez ma már nagy szó.

Honnan tudom, hogy eredeti-e a méz?
Talán mindenki hallott már rémtörténeteket a különböző mézhamisításokról, ami tény: laboratóriumi háttér nélkül tuti módszer a kiszűrésre nincs, ha egy méz túl olcsó, akkor valószínűleg valamiféle cukorsziruppal van megdúsítva. Egy módszer létezik: kóstoljuk meg, ha intenzív a mézre jellemző nagyon kellemes gazdag íze-aromája van, akkor mézzel van dolgunk és tartsunk ki amellett a márka mellett. Ja! és a le-fel döntögetős trükk nem működik.
A magyar méz tényleg világhírű?
A magyar méz íze valóban különlegesnek mondható, attól pedig egyre értékesebb, hogy a nemzetközi kereskedelemben nagyon sok a hamisított, nem igazi méz. Én az Aranyektárnál jártam, ők 40 országba exportálnak, épp ezért biztosra kell menniük, ennek érdekében minden beszállítót minimum 5 ponton ellenőriznek, de jól felszerelt laborral is rendelkeznek.
Miért jó a lépesméz?
A lépesméz talán legnagyobb erénye, hogy egy az egyben azt esszük, amit a méhek előállítottak, ha tehát lépesmézet veszünk, gatantálható, hogy eredeti mézzel van dolgunk. A lépet egyébként a méhek saját testük viaszából termelik, tehát meg lehete enni, nem lesz tőle semmi bajunk. Lépesméz csak akácból készül.

Tényleg világméretű probléma a méhpusztulás?
Ezt a saját szememmel tapasztaltam, Baranyában, ahol a videót készítettük tényleg rengeteg méhecske hevert a méhészet körül. Az ok az, hogy rárepülnek olyan virágokra, amik növényvédővel kezeltek (mint például az akác előtt virágzó repce) és ettől elpusztulnak. A baj akkora, hogy Kínában már van kézi beporzás, de robotméhekkel is kísérleteznek.
És ez még csak a bevezető volt, az alábbi 15 perces videóban jön még egy csomó érdekesség például arról mennyi mézet vesz el a méhész a méhektől, mennyi méhecske dolgozik egy üveg mézért és hogy valóban oly könnyű-e a herék élete, mint ahogyan a hétköznapi szóhasználatba beépült here-vere kifejezés alapján gondolnánk?
Ha szereted a Hogyan készül? tartalmakat, kövess a Facebookon, az Instagramon és a Youtubeon is.
/A cikk és a videó az Aranynektár támogatásával készült./
Nagyon elszomorító ez a helyzet. Ha a méhek kipusztulnak, nekünk is annyi.
KedvelésKedvelés
A buborékos trükk akkor nem működik?
KedvelésKedvelés